Haber Arşivi

Entries for Kasım 2015

27
BOZÜYÜK TSO  2016 – 2019 STRATEJİK PLANI VE MÜŞTEREK MESLEK KOMİTELERİ TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ.
Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odası 6. Olağan Müşterek Meslek Komiteleri 2015 yılı Kasım ayı toplantısı 27 Kasım 2015 tarihinde Mert Düğün Salonu Locca kafe de gerçekleştirildi.

[Devamını oku...]

27
BOZÜYÜK TSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI BUĞRA LEVENT BUSINESS CHANNEL TÜRK KANALINDA BÖLGEMİZ EKONOMİSİ HAKKINDA BİLGİLER VERDİ.

Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Levent Business Channel Türk Tv kanalından Ümit Zileli’nin hazırlayıp sunmuş olduğu “Söz Sizde” isimli programa konuk oldu.

[Devamını oku...]

25
GLOBAL GİRİŞİMCİLİK HAFTASI ETKİNLİĞİ  BİLECİK TSO KONFERANS SOLONUNDA GERÇEKLEŞTİ.
Bilecik İl Kadın Girişimciler Kurulumuz tarafından Girişimcilik Kültürünü Yaymak ve İş Dünyasını Tanımak amacıyla düzenlenen Global Girişimcilik Haftası Etkinliği 25 Kasım 2015 Çarşamba günü Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda düzenlendi.

[Devamını oku...]

24
BOZÜYÜK TSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI BUĞRA LEVENT’İN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
Öğretmenler, ülkenin kalkınmasında, nitelikli insan gücünün yetiştirilmesinde, toplumdaki sosyal barışın ve huzurun sağlanmasında, bireylerin sosyalle...

[Devamını oku...]

23
ENDONEZYA İŞADAMLARI HEYET PROGRAMI HK.

 T.C. KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİ GELİŞTİRME VE DESTEKLEME İDARESİ BAŞKANLIĞI KOSGEB BİLECİK MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN
20.11.2015 TARİH VE 83834843-051.99/821 SAYILI YAZISINDA EKONOMİ BAKANLIĞI KOORDİNASYONU VE TÜRKİYE İHRACAT MECLİSİNİN ORGANİZASYONUNDA

[Devamını oku...]

20
ÖZEL SEKTÖRÜN İLK 100 GÜNDE BEKLEDİĞİ REFORMLAR

T.C. Başbakanı Sn: Ahmet DAVUTOĞLU’na takdim edilen ve

TOBB Başkanı Sayın M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU imzası ile bir örneği Yönetim Kurulu Başkanı Sn: Buğra LEVENT adına gönderilen

[Devamını oku...]

20
PAYDAŞ GÖRÜŞ TOPLAMA ANKETİ

TOBB Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde faaliyet gösteren Akredite bir oda olarak başta değerli üyelerimiz olmak üzere iş dünyasının gelişme ve büyümesine yardımcı olmak; bu bağlamda yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde en yüksek kalitede temsil, hizmet ve destek verebilmek ve ekonomik gelişimin bölgemizde öncülüğünü yapmak amacı ile çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.

[Devamını oku...]

20
TET AR-GE PROJE PAZARI 5

İSTANBUL MADEN VE METALLER İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ İLE TARAFIMIZA İLETİLEN 30.10.2015 TARİH VE 13688 SAYILI YAZIDA

[Devamını oku...]

13
BOZÜYÜK TSO BAŞKANI LEVENT..! KARKODLU ÇEK; “ÇEKİNMEDEN ÇEK-KES-TAHSİL ET”

 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın Rifat HİSARCIKLIOĞLU tarafından Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Buğra LEVENT adına gönderilen Karekodlu Çek yazısında Karekodlu Çek Uygulaması detayları ile anlatılmış ve iş dünyamızın siz değerli temsilcileri ile paylaşılması özellikle istenmiştir.

 

Bu konuda bir açıklama yapan Bozüyük TSO Yönetim Kurulu Başkanı Buğra LEVENT; “Çek Uygulamasının Ekonomimiz için olmazsa olmaz enstrümanlardan birisi olduğunu bu ödeme aracının daha etkin ve güvenli kullanımı adına tüm Üyelerimize İş Dünyasına Karekodlu Çek için özet olarak  “ KARKODLU ÇEK; ÇEKİNMEDEN ÇEK-KES-TAHSİL ET”  diyorum.       

 

Karekodlu Çek Uygulaması hakkında TOBB Başkanımızın imzası ile iletilen açıklamaları aynı şekli ile başta Oda Meclis ve Meslek Komite Üyelerimiz, Kadın ve Genç Girişimcilerimiz olmak üzere tüm üyelerimiz ile aşağıda paylaşmak istiyorum.”

 

Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Buğra LEVENT

 

Sayın: Başkan

Ticarette vadeli alım-satımlar önemli bir yer tutuyor. Çünkü reel sektörde sermaye çoğunlukla kıttır ve finansmana erişim de her zaman kolay ve ucuz değildir. Özellikle de vadeli çek, şirketlerimiz için önemli bir finansman kaynağıdır.

Türkiye'deki şirketlerin yurtiçi satış ciroları, yani toplam yurtiçi ticaret hacmi, 2014 yılında 3,7 trilyon lira civarındadır. Bu yurtiçi ticaret hacminin de yaklaşık üçte ikisinin, yani 2,4 trilyon lirasının, vadeli işlemlerle yapıldığı tahmin edilmektedir. Vadeli ticaret, ekonomide büyük paya sahiptir.

Karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılmasından sonra, Kredi Kayıt Bürosu ile birlikte, çek sicillerinin özel sektöre açılmasını sağladık. Ancak, reel sektördeki şirketlerimiz bu sistemi beklediğimiz ölçüde kullanmadı. Çek sicil raporlarının yüzde 95'ini finansal kurumlar alırken, reel sektörün payı yüzde 5'te kaldı.

Bunun üzerine, sistemin daha hızlı, güvenilir ve etkin hale getirilmesi için Türkiye ve dünyada bir ilk olan Karekodlu Çek uygulaması geliştirildi. Bu süreçte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Bankalar Birliği, Kredi Kayıt Bürosu ve ilgili kamu kurumları koordinasyon içinde çalıştık. Karekodlu çek Türkiye ve dünyada bir ilk oldu.

Risk santralizasyon merkezinin Türkiye Bankalar Birliği'ne verilmesiyle pozitif sicil de tutulmaya başlandı. Kişilerin ödemediği çek ve senetlerin yanında ödedikleri de kayıtlara girmeye başladı. 2006'dan bu yana kişilerin bütün kredi geçmişi Kredi Kayıt Bürosu kayıtlarında yer almaktadır. Dolayısıyla karekodlu çek kullanımında, çek veren kişinin tüm finansal geçmişi artık görülebilmektedir.

15 Haziran 2015'den itibaren uygulamaya başlanan Karekodlu çek, ticaret hayatını doğrudan ve olumlu yönde etkileyecek, yeni ve çok önemli finansal üründür.

Çeklerin piyasada kullanımım kolaylaştıracak, keşideci ile ilgili piyasaya daha fazla bilgi verecek yeni uygulama, karekodlu çekle başlamış oldu. Bunun için üyelerimizin çalıştıkları bankalardan karekodlu çek talep etmeleri önem arz etmektedir. Yine ticaret yaparken üyelerimizin müşterilerinden karekodlu çek talep etmesi sistemin yaygınlaşmasını sağlayacak ve karekodlu çekin kullanımını artıracaktır. Böylelikle daha güvenli bir ticaret ortamına kavuşmuş olacağız.

Karekodlu çekin tanıtımı ve nasıl kullanılacağına yönelik olarak hazırlanmış olan tanıtım filmine http://tobb.org.tr/OdaveBorsalarDB/Sayfalar/20151012-Sunum.php adresinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

Buğra LEVENT konu hakkında açıklamalarını şöyle sürdürdü; Dünyada ilk olan bir uygulama. Çek sahibinin ödeme geçmişi, bir anlamda mali güvenilirliği izlenebilecek. Karşılıksız çek takipleri oluşuz sonuçları önceden önlenebilecek ve Karekodlu çek Ticari hayatta güven ve itibarı , kaydi paranın kullanımını  kolaylaştıracak.  Ticari hayatı kolaylaştırmaya yönelik Karekodlu çek uygulaması için siz değerli üyelerimizi çalıştığınız Bankalarınız ile görüşmeye ve Bankalarınızdan Karekodlu çek talep etmeye davet ediyoruz.

 

Kare kodlu Çek uygulaması ile keşidecinin geçmiş çek ödeme alışkanlığı tek tıkla görülebilecek. Çeki elinde bulunduran kişi, çek yaprakları üzerinde yer alan kare kodu, akıllı telefonuna indireceği Findeks uygulaması ile okutarak sorgulama yaptırabilecek. Bu sistem sayesinde çek üzerindeki bilgilerde herhangi bir silinti, kazıntı, tahrifat veya bir başka kimyasal sahtecilik tespit edilebilecek ve ticari hayat tüm taraflar için daha güvenli hale gelecek. Kısaca Üyelerimize “ KAREKODLU ÇEK; ÇEKİNMEDEN ÇEK-KES-TAHSİL ET” diyoruz.

 

Oda Üyelerimize ve tüm ilgililere önemle duyurulur.”

 

Saygılarımla.  13/11/2015

 

Buğra LEVENT  

Yönetim Kurulu Başkanı  

[Devamını oku...]

12
BOZÜYÜK  TİCARET VE SANAYİ ODASINDAN  1111 ÖĞRENCİMİZE EĞİTİM YARDIMI YAPILDI

Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odası geleneksel eğitim yardımı çalışmalarının bir yenisini daha tamamladı.  

Bu çerçevede Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odası organizasyonunda İlçemiz İlköğretim okullarında okuyan ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık bot yardımı yapıldı.

[Devamını oku...]

12
BOZÜYÜK TSO VE KOSGEB İŞBİRLİĞİNDE  KOBİ’LERİMİZE MARKA VE KURUMSALLAŞMA HİBE DESTEKLERİ  TOPLANTISI DÜZENLENDİ.

Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odası ve KOSGEB Bilecik İl Müdürlüğü işbirliğiyle, KOSGEB tarafından KOBİ Proje Destek Programı kapsamında “KOBİ’lerde Kurumsallaşmanın Geliştirilmesi” ve “KOBİ’lerde Markalaşmaya Geçiş” konularında üst limiti 150.000 TL’ye kadar hibe desteği olmak üzere açıklanan proje teklif çağrısı detayları ile ilgili olarak bilgilendirme toplantısı Bozüyük Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonun da gerçekleşti.

[Devamını oku...]

11
BİLECİK KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU  GÜNDEM GİRİŞİMCİLİK PANELİNE KATILDI.

ESKİŞEHİR'de gerçekleştirilen 'Girişimcilik' paneline konuşmacı olarak katılan iş insanları, kendilerinin ve şirketlerinin başarı öykülerini anlattı. Panele üniversite öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.

[Devamını oku...]

04
KOSGEB KURUMSALLAŞMA VE MARKALAŞMA DESTEK PROGRAMI

Kurumsallaşma ve Markalaşma yolunda KOBİ’lerimize      KOSGEB’den 150.000 TL’ye kadar hibe desteği programı açıklandı. Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odası ve KOSGEB Bilecik İl Müdürlüğü organizasyonunda yapılacak bilgilendirme toplantısına ait açıklama aşağıda verilmiştir.

[Devamını oku...]